נוב 10 2011

שתי מחשבות על מאבק הרופאים: 1

מאת בתאריך 15:38 נושאים שערוריות

הייתי שכיר במספר חברות, במשך שנים. בכל החברות שעבדתי בהן מעולם לא ניהלתי משא ומתן מול אגף הכספים. כמעט אף פעם אפילו לא היה לי מגע עם אגף הכספים, חוץ ממקרים בודדים שבהם לא הבנתי משהו בחוזה שלי או במשכורת, ולעתים לתיקון טעויות טכניות.

מי שגייס אותי לחברה היה מנהל מקצועי, או מנהל אגף. לעתים שניהם. לעתים אנשי כוח אדם ראיינו אותי בנוסף, אבל רק אחרי שהמנהלים הסכימו לכך.
מי שקבע לי את המשכורת באותן חברות היו אותם מנהלים, בדרך כלל לפי נהלי הארגון, שהוכתבו להם מהמנהלים שלהם. מי שפניתי אליו כדי לבקש העלאה במשכורת, או קידום, או כל דבר אחר היו המנהלים הישירים שלי. לעתים היו צריכים לדבר על כך עם המנהלים שלהם.

מעולם אגף הכספים לא היה צד בהחלטות האלה. הוא קיבל הנחיה לשלם לי משכורת, אז הוא שילם. הוא קיבל הנחיה לקדם אותי, או להעלות לי את המשכורת, או לשלם לי בונוס, או להפסיק לשלם לי כשעזבתי את העבודה, והוא ביצע. התפקיד של האגף היה לנהל את הכסף בצורה חכמה. לדעת כמה יש, כמה אפשר להוציא, וכמה כדאי לחסוך. הוא היה גם אחראי על ביצוע כל הפעולות האלה, ובמקרה של החסכונות גם הפעיל אוטונומיה מסוימת. המקרה הקיצוני היחיד שבו יכלו אנשי הכספים להתערב בהחלטות האלה היה אם לא היה כסף לחברה. חוויתי את זה פעם אחת על בשרי, כשחברה שעבדתי בה פיטרה את כל הסטודנטים. וגם אז ההחלטה הגיעה מהמנהלים. אף איש כספים לא קבע אותה בעצמו.

אז איך נוצר מצב שהרופאים נושאים ונותנים עם האוצר? מה האוצר קשור כאן? האוצר לא (אמור להיות) יכול לשנות מדיניות תקציב כמו לקצץ בתקציב הבטחון עבור תקנים או כמו להעלות מסים כדי להגדיל את הכנסות המדינה. האוצר מיישם את הוראות הממשלה, אבל הוא לא אמור לקבוע אותן בשבילה. במדינה שלנו ניתנה לאוצר, וגרוע מזה: לפקידי האוצר, הסמכות לקבוע מדיניות ממשלתית. יש כאן עיוות מוחלט של שרשרת ההנהלה. כאילו למנהל (ביבי, כן?) אין כוח להתעסק עם הרופאים, אז הוא זרק אותם למי שממילא אין לו סמכות להגיד שום דבר פרט ל"לא" (כי אם המנהל לא מגדיר מחדש את התקציב פשוט אין כסף לתת), ואילו פקידי האוצר מביטים בגאווה בתגי ה"Deputy Sheriff" שהם קיבלו, וכמו חולי סג"מת משתכרים מהכוח שנחת עליהם.

השיטה הזאת עובדת מצוין לראש הממשלה. הוא מונע מראש את האפשרות לשינוי שאולי יכאב, מפנה כמה שיותר אש אל מישהו אחר, ועדין יוצר את הרושם שהממשלה שותפה לאיזהשהוא נסיון מעשי לפתור את המשבר. תוסיפו למדורה קצת עבודת יח"צ וכמה טוקבקים בתשלום ורוב הציבור, כולל הרופאים, אוכלים את הלוקש הזה בכיף.

אני לא יודע אם יש סיכוי לשנות את זה בפועל, אבל לפחות חייבים לזכור את זה בתודעה שלנו: המו"מ מתנהל עם הגורם הלא נכון. שרשרת הניהול הנכונה עבור הרופאים אינה עוברת דרך האוצר, אלא שר הבריאות ומעליו ראש הממשלה. אה, אופס – הם אותו.

תגובה אחת

תגובה אחת לפוסט “שתי מחשבות על מאבק הרופאים: 1”

  1. […] טוב, או אם יש פתרון מעשי כלשהו. אני פשוט חושב, כמו בפוסט הקודם שלי, שגם אם לא נשנה כרגע את התופעה הזאת, חייבים להכניס […]

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובה