יונ 04 2011

צאו לי מהדת

מאת בתאריך 8:15 נושאים כללי

מסתמן שאני לא מהכותבים העקביים, אבל עניין רישום הדת של יורם קניוק במשרד הפנים, שקראתי עליו בהתחלה אצל נמרוד אבישר ואחר כך גם אצל תומר פרסיקו, מאד משפיע עלי.

כבר שנים שאני מנבא, ביני לבין עצמי, שיבוא יום ואזרח ישראלי יבקש לרשום אותו כ"חסר דת". זה פשוט הצעד ההגיוני היחיד לאור ההתעקשות של המדינה שפעולות מסוימות, כמו נישואין, גירושין, או קבורה, יתבצעו על ידי הממונים הרשמיים על הדת הספציפית של אותם האזרחים. ההתעקשות הזאת היא חוצפה, במיוחד עבור מדינה, שאמורה לעמוד על עקרון חופש הדת (בין היתר). עוד יותר חוצפה היא שהמדינה מתיימרת לקבוע לאזרחים את הדת שלהם (אף פעם לא מצפים לאינקוויזיציה הספרדית וכו').

התגובה הרפלקסיבית שלי לסיפור של קניוק היתה שגם אני רוצה. גם אני רוצה להיות מותר מכבלי כפיית הדת של המדינה. גם אני רוצה להצטרף, כדי שיבינו שיש כאן כמות אנשים שמעוניינים במהפך הזה, בחופש הזה, ולא רק תמהוני אחד לבדו.

אבל אז חשבתי: רגע, אם הוא יצליח, אז אולי עדיף שלא אעשה שום צעד בלתי הפיך לפני שבאמת החירות שלי לעשות דבר כזה או אחר עומדת במבחן? אולי עדיף לא להצטער אחר כך? המחשבה הזאת הזכירה לי את הטיעון הקבוע, ששמעתי מהרבה חברים חילונים, בעד חתונה דתית על ידי הרבנות: כדי שהילדים יוכלו להתחתן ברבנות, אם ירצו. הפחד הזה משתק את החילונים מלעשות צעדים דומים לשל קניוק. הם כבר אינם קשורים לדת בצורה שהרבנות מכתיבה אותה, אבל כבולים על ידי המדינה לאותה רבנות בתור האופציה היחידה לחיות כיהודים בישראל (בארצות הברית אין את המגבלה הזאת) – לפחות בעניינים רשמיים של רישום נישואין וכו'. בנוסף, המדינה אף מכתיבה להם שעליהם לחיות כיהודים, נקודה.

ההגדרה במשרד הפנים כ"חסר דת" אינה אמורה למחוק את הזהות היהודית של האזרח. קודם כל לא הלאומית, אבל גם לא הדתית. אולי אין כרגע תשתית בארץ לקיים את הטקסים הרלוונטים ללא הרבנות, אבל אני בטוח שעם השנים וההתווספות של אזרחים נוספים להגדרה הזאת תקום תשתית כזאת, ונוכל להתחתן חתונה יהודית (אפילו רפורמית, רחמנא ליצלן) גם אם משרד הפנים רושם אותנו כחילונים גמורים.

יש רק עניין אחד, שלדעתי הוא בעצם המרכזי כאן, שלא ראיתי שאנשים מדברים עליו (עוד לא קראתי את כל התגובות). מדוע בעצם בכלל נרשמת הזהות הדתית או הלאומית במשרד הפנים? זאת החוצפה האמיתית, והסתירה הקשה לעקרון חופש הדת והגזע. המהפכה הנכונה היא לא לרשום "חסר דת", אלא שמשרד הפנים ימחק בכלל את שני השדות האלה ממסד הנתונים שלו. אין שום סיבה שהמדינה תתיחס שונה אל בני הדתות השונים או אל בני הלאום השונים, אם הם אזרחים שלה. אנחנו עוד רחוקים מזה, אבל מר קניוק מקדם אותנו צעד אחד בדרך הנכונה.

אין תגובות

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובה